BioTechMed
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro
regionální rozvoj a státním rozpočtem České republiky

Název projektu
BioTechMed - Nové biotechnologie
pro medicínu

Operační program
Výzkum a vývoj pro inovace

Číslo projektu
CZ.1.05/3.1.00/14.0324

Všechny realizované aktivity jsou členěny do dvou fází:

"proof of concept" V rámci této fáze dojde k dopracování technologie a přípravným komercializačním činnostem.
"příprava komercializace" V této fázi dojde k dopracování vybraných individuálních aktivit z předcházející fáze do stavu, kdy bude možné navázat komerční činnosti.

 

Projektový realizační tým pro technologický transfer

fáze "proof of concept"

V rámci této aktivity budou realizovány zejména činnosti vedoucí k hlubšímu zapracování manažera TT do procesu v oblasti TT na MU. Proběhne jeho seznamování s vědeckými týmy formou osobních setkání a konzultací. Klíčová bude realizace analýz komerčního potenciálu, na jejím základe pak doladění parametrů technologií a vytvoření plánu komercializace. Dojde k nastavování spolupráce s externími subjekty a subdodavateli. Proběhne např. nastavení licenčních modelů ochrany výsledku fáze PoC, diskuze s patentovými odborníky. Bude nastavena konkrétní spolupráce mezi TT pracovníky a výzkumníky v rámci projektu.

fáze "příprava komercializace"

V této části bude realizován připravený plán komercializace včetně předpokládaných setkání TT manažera a CTT s vytipovanými komerčními partnery. Pokud nebude zajištěno již během první fáze projektu, dojde k právnímu ošetření DV. V případě potřeby bude upraven interní model rozdělování výnosu z komercializace tak, aby byl v případě následné komercializace zachován motivační prvek pro všechny zúčastněné. V rámci této fáze budou s vedením univerzity upřesňovány podmínky podpory komercializačních aktivit a tvorby univerzitního fondu na podporu komercializace. Na závěr aktivity vzniknou „case studies“ související se všemi technologiemi klíčových aktivit projektu.

 

Individuální aktivita 1 - Nové postupy a reagencie pro lécbu chronické lymfocytární leukémie

fáze "proof of concept"

I.

Preklinické ověření účinku strukturně odlišných chemických inhibitoru pro inhibici enzymu kaseinkináza 1 (CK1) pro využití v léčbě chronické lymfocytární leukémie. Předchozí práce ukázala, že kaseinkináza 1  je enzym, který je zodpovědný za migraci leukemických buněk do lymfatických orgánu, kde se leukemické buňky dělí a způsobují progresi chronické lymfocytární leukémie (CLL). Tyto výsledky naznačují, že inhibitory kaseinkinázy 1 mají potenciál sloužit jako nová skupina léku proti chronické lymfocytární leukémii. Cílem této IA bude na několika myších modelech otestovat, zda tři vybrané inhibitory kaseinkinázy 1 mají vlastnosti potřebné pro klinické použití. Půjde zejména o (i) stanovení jejich toxicity, (ii) určení vhodných dávek a (iii) stanovení terapeutické účinnosti. Inhibitory budou testovány (toxicita, dávkování, účinnost) in vitro na migračním modelu (Transwell) a in vivo na třech myších modelech CLL – MEC1 transplantace, transplantace do NOD/SCID/GammaC modelu a použití Tcl1 modelu.

II.

Vypracování analýzy komerčního využití účinku chemických inhibitoru a příprava předběžného plánu komercializace na jejím základě.

III.

Pokračování v procesu řízení dříve podané patentové přihlášky.

fáze "příprava komercializace"

I.

Dopracování technologie ve smyslu charakterizace dávek, toxicity a určení nejvhodnějšího inhibitoru pro další spolupráci se silným partnerem (nadnárodní farmaceutická firma) ve věci prvních fází klinického testování. Půjde zejména o testování in vivo na myším modelu, které je časově náročné a není plně zvládnutelné ve fází „Proof of concept“.

II.

Dokončení plánu komercializace. Oslovení zájemců, v případě podchycení zájmu o nový účinek chemických inhibitoru příprava smluv o spolupráci a/nebo způsobu komercializace.

 

Individuální aktivita 2 - Modifikované polymerní nanovláknové struktury pro tkáňové inženýrství

fáze "proof of concept"

I.

Dokončení testu vytipovaných zvlákněných polymerních nosičů na kompatibilitu s lidskými embryonálními kmenovými buňkami diferencujícími se do plicních epitelu. Toto bude zahrnovat rozsáhlé testování spektra nosičů s různými chemickými a plazmovými úpravami povrchu ve standardních (nemikrofluidních) in vitro kultivačních systémech, výběr optimálních nosičů a jejich další modifikace pro dosažení nejlepších fenotypu v chování buněk. 

II.

Dovyvinutí mikrofluidního čipu, zejména jeho vnitřního uspořádání s důrazem na optimalizaci charakteristik proudění.  Toto bude zahrnovat zejména evaluaci vlivu fyzikálních vlastností nanovláknových nosičů na reologické vlastnosti mikrofluidního čipu a jejich následnou úpravu. Finální analýza fenotypu plicních epitelových buněk rostoucích na nanovláknovém nosiči v podmínkách mikrofluidního proudění.

III.

Vypracování analýzy komerčního využití 3D nosičů simulujících plicní tkán, příprava předběžného plánu komercializace.

fáze "příprava komercializace"

I.

Dokončení plánu komercializace.

II.

Oslovení zájemců pro využití technologie ve větším než laboratorním měřítku, v případě podchycení zájmu příprava smluv o spolupráci a/nebo způsobu komercializace.

III.

Podání patentové přihlášky na způsob výroby optimálních nosičů.

 

Individuální aktivita 3 - Plazmidová knihovna tyrosin kinázových receptorů

fáze "proof of concept"

I.

Dokončení vývoje expresních vektoru lidské receptor tyrozin kinázové (dále RTK) knihovny včetně hlavních mutantů asociovaných s lidskými onemocněními pro každou z 54 známých RTK. Všechny RTK jsou klonovány do jednoho typu expresního vektoru (pcDNA3.1, Invitrogen), přičemž jsou označeny stejným peptidovým epitopem (V5) za účelem snadné kvantifikace exprese. Pro každou RTK budou připraveny také hlavní mutanty asociované s lidskými onemocněními, a „kinase-dead“ mutanty použitelné pro snadnou izolaci proteinových komplexu, asociovaných s danou RTK v buňkách. Knihovna bude obsahovat celkem 400 plazmidů, 3-4 mutanty pro RTK, které jsou zřídka mutované v lidských onemocněních, 10-12 mutantu pro hlavní lidské onkogeny. Klonované RTK jsou validovány pomocí sekvenace, jejich exprese v buňkách je ověřena pomocí western immunoblottingu s V5 protilátkou.

II.

Dokončení vývoje hlavních nástrojů použití RTK knihovny s důrazem na originální experimentální aplikace, které není možné realizovat pomocí existujících metod studia RTK signalingu.

III.

Podání mezinárodní patentové přihlášky na expresní vektory nesoucí lidské RTK a jejich hlavní mutanty asociované s nádory, a dále na způsob aplikace RTK knihovny pro studium základních mechanismu RTK signalingu a vývoj léků zaměřených na patologickou RTK funkci v nemoci.

fáze "příprava komercializace"

I.

Dokončené klonování receptor tyrozin kinázové (dále RTK) plazmidové knihovny, validace RTK expresních vektoru sekvenací a potvrzení exprese RTK proteinu in vitro. Dopracování hlavních metod použití knihovny, jejich experimentální validace a testování jejich robustnosti v podmínkách předpokládaných aplikací. Vypracování detailní metodické dokumentace a její příprava k on-line prezentaci. Dokončení vývoje všech technologií na úroveň průmyslové kvality.  Stanovení hlavních etap plánu komercializace produktu, příprava technických a administrativních materiálu nezbytných k realizaci těchto etap. Příprava kompletních materiálu nezbytných pro nabídku technologie světové vědecké a biotechnologické komunitě.

II.

Volba nejvhodnější formy komercializace.

III.

Spolupráce vědeckého týmu projektu s Centrem transferu technologií (CTT) MU v procesech přípravy komercializace produktu formou pravidelných diskuzí vědeckých pracovníku projektu s příslušnými projektovými manažery CTT.